کانال تلگرام باشگاه ذهن صفحه اینستاگرام باشگاه ذهن مدیر باشگاه ذهن کیست

ما در باشگاه ذهن به آموزش مهارت‌ها، تمرینات ذهنی و هر آن چیزی که ورزشکاران و مربیان برای داشتن ذهنی قهرمان نیاز دارند می‌پردازیم.
ما این اعتقاد را داریم که با آموزش‌هایی که در باشگاه ذهن ارائه می‌دهیم، ورزشکاران و مربیان پیش از آنکه در ورزش به قهرمانی دست پیدا کنند می‌توانند حال خوب را تجربه کنند و در زندگی یک قهرمان باشند.

 

استراتژی‌های موثر برای مواجهه با تحلیل رفتگی در مربیگری

استراتژی‌های موثر برای مواجهه با تحلیل رفتگی در مربیگری

مربیگری جزء حرفه‌هایی است که در آن عشق و علاقه به کار، بخش اصلی آن است. اما با گذشت زمان و تجربه‌ی فراز و فرودهای این حرفه‌ی پرفشار، ممکن است این عشق و علاقه زیر سوال برود. اگرچه این فشارها طبیعی است اما نوسانات در هیجانات و احساسات می‌تواند به مساله‌ی بزرگتری یعنی فرسودگی در مربیگری منجر شود.

منظور از تحلیل رفتگی (فرسودگی) چیست؟

تحلیل رفتگی اصطلاحی عمومی است که دارای علائم زیر است:

 • خستگی ذهنی و بدنی
 • فقدان ارتباط با شغل یا مسئولیتپذیری
 • کم اهمیت شدن شغل و یا حتی احساس آن
 • موفقیت کم در وظایف و یا احساس آن
 • فقدان شور و علاقه در کار

اگرچه همه‌ی مربیان در یک فصل چالش‌هایی را تجربه می‌کنند، معمولاً شماری از آنها تنها چند مورد از این علائم را تجربه می‌کنند. این علائم وقتی اهمیت پیدا می‌کنند که احساس بی‌کفایتی اوج می‌گیرد و حتی عملکرد مربی رو به نزول می‌رود. بنابراین شناخت علائم فرسودگی و در ادامه یافتن استراتژی‌هایی برای مدیریت موثر این وضعیت از اهمیت زیادی برخوردار است.

تعدادی از راهبردهای مقابله با تحلیل رفتگی در مربیگری

 1. خود را تحت نظر بگیرید: به احساسات، هیجانات و بدن خود گوش کنید. اگر احساس می‌کنید که زیادی خسته و درمانده هستید، بدانید که باید وقتی برای استراحت پیدا کنید و دوباره شارژ شوید. همچنین اگر متوجه شدید که حال شما نوسان دارد ( بی‌جهت به دیگران غر می‌زنید، نوسان خلق دارید و…) بدانید که این می‌تواند نشانه‌ای برای تحلیل رفتگی باشد.
 2. استراحت کنید: اگرچه گاهی این کار غیر ممکن به نظر می‌آید، اما خیلی حیاتی است! به عنوان یک مربی، گاهی داشتن استراحت‌های کوتاه و نیم روزی دور از محل کار بودن برای داشتن احساس خوب ضروری است. استراحت‌های قبل و بین فصل تمرین و مسابقه را با خانواده و دوستان سپری کنید، تفریح کنید و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید. این امر کمک زیادی به بازسازی و آغاز خوب دوباره شما می‌کند.
 3. با حامیان خود در ارتباط باشید: به ویژه در گرماگرم فصل مسابقات و تمرین با افرادی که شما را حمایت می‌کنند در ارتباط باشید. استراحت کوتاهی کنید و به کسی که دوست دارید زنگ بزنید. همیشه با افرادی در بیرون و درون تیم ورزشی خود در تماس باشید. این کار به رفع علائم فرسودگی مربیگری کمک می‌کند.
 4. برنامه ریزی قبلی داشته باشید: یکی از عوامل محرک فرسودگی مواجهه مداوم با وضعیت‌های نامشخص و در حال تغییر است. مربیان موفق برای مواجهه با شرایط خطر ساز برنامه دارند. به عنوان مثال مطمئن شوید که غذای هتل محل اقامت شما از کیفیت دلخواه شما برخوردار است، گاهی دور بودن محل اقامت با محل مسابقه برای شما مشکل ساز می‌شود و…. همچنین می‌توان به برنامه‌ریزی برای تقسیم وظایف به دستیاران و کاپیتان تیم نیز اشاره کرد. برنامه‌ریزی برای ماندن در بهترین وضعیت بدنی و عاطفی و برای مبارزه با تحلیل رفتگی در مربیگری ضروری است.
 5. با افراد متخصص در ارتباط باشید: با حضور در کلینیک‌ها و مراکز ورزشی وضع جسمانی و ذهنی خود را بررسی کنید تا در صورت وجود علائم فرسودگی با آن مبارزه کنید.

به یاد داشته باشید که باید برای نظارت خود و ایجاد ارتباط با دیگران وقت بگذارید. کلید مواجهه با تحلیل رفتگی در مربیگری شناخت علائم آن و راهبردهای مقابله با آن است.

(( ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید))

منبع

۱٫Ryan Hedstrom (August 21, 2014). Effective Strategies for Dealing with Coaching Burnout.http://www.appliedsportpsych.org

ترجمه و گردآوری: دکتر محبوبه غیور

عضو هیئت علمی دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تهران

دسته بندی : مربیان
نویسنده : احمد قاضی عسگر
تاریخ انتشار : ۲۹ / ۰۳ / ۱۳۹۵
بازدید : 101 بار
مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

احمد قاضی عسگر

مطالب مرتبط ...

مشاهده وبلاگ

آن روی سکۀ همبستگی تیمی در ورزش؛ فروپاشی تیمی

آن روی سکۀ همبستگی تیمی؛ فروپاشی تیمی تحلیل رویدادهای گذشته به‌عنوان منبعی ارزشمند جهت برنامه‌ریزی‌های آتی حائز اهمیت بسیار است. ازاین‌رو در این مقاله تلاش شده تا با ارائه‌ی فرضیه‌ای در ...

ادامه توضیحات

مربیگری با فلسفه: نگاه مربیگری خود را توسعه دهید

آلیس در سرزمین عجایب از چشیر-گربه‌ای که گوشه‌ای از جاده ایستاده بود- پرسید، ممکنه بهم بگی از اینجا باید کجا برم؟ گربه به سرعت پاسخ داد: اینکه کجا می‌خواهی بری ...

ادامه توضیحات

انیمیشن، با قلبت تصمیم بگیر

توانایی های ما وقتی که شاد هستیم در بهترین حالت هستند. گاهی باید به قلبمان اجازه دهیم تصمیم بگیرد. انسانهایی که تنها با منطق تصمیم می گیرند شادی کمتری تجربه می کند. قهرمان ...

ادامه توضیحات

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید