کانال تلگرام باشگاه ذهن صفحه اینستاگرام باشگاه ذهن مدیر باشگاه ذهن کیست

ما در باشگاه ذهن به آموزش مهارت‌ها، تمرینات ذهنی و هر آن چیزی که ورزشکاران و مربیان برای داشتن ذهنی قهرمان نیاز دارند می‌پردازیم.
ما این اعتقاد را داریم که با آموزش‌هایی که در باشگاه ذهن ارائه می‌دهیم، ورزشکاران و مربیان پیش از آنکه در ورزش به قهرمانی دست پیدا کنند می‌توانند حال خوب را تجربه کنند و در زندگی یک قهرمان باشند.

 

تاثیر شگفت انگیز کلمات بر تمرکز ورزشکاران

تاثیر شگفت انگیز کلمات بر تمرکز ورزشکاران

از دست دادن تمرکز و اعتماد به نفس یکی ازمهم ترین علل افت عملکرد ورزشکاران است. تمرکز معمولا بعد از انجام یک خطا یا یک اشتباه از دست می رود و متعاقب آن عملکرد ورزشکار در طی زمان های بحرانی مسابقه مختل می شود. راه مواجهه با این مشکل این است که ورزشکار عبارات یادآور را به کار گیرد. تمام کلمات و عباراتی که ورزشکار در طی مسابقه زمزمه می کند یا از فکرش می گذرد، از جمله عبارات یادآور هستند.
عبارات یادآور چیست؟
یک عبارت یادآور، عبارتی است کوتاه که یادآور این نکته است که تمرکزتان را بازیابی کنید. عبارت یادآور همچنین به شما کمک می کند که افکار پریشان و منفی را که برعملکردتان اثر می گذارند، متوقف کنید . این عبارات باید ویژگی های زیر را دارا باشند:
فردی باشد:
شما باید عبارتی را پیدا کنید که برای خودتان مؤثر باشد، مممکن است یک کلمه مثل سرسخت باشد به نشانه این مفهوم که من سرسخت هستم. ممکن است یک کلمه مانند “برتری” باشد که نشان می دهد من به برتری خود اعتقاد دارم . حتی ممکن است یک مجموعه کوتاه از کلمات را شامل شود . یک راه برای ساختن عبارت یادآور این است که از خود بپرسیم، “اگر من برای بهترین ورزشکار شدن، چگونه باید عمل کنم”؟ اغلب اوقات، ورزشکاران این سؤال را با کلماتی مطمئن و با شکل گیری تصاویری در ذهن پاسخ می دهند. شما هم زمانی صرف کنید و فکر کنید که به سؤال بالا چه پاسخی می دهید؟ زیرا عبارتی که برای شما قابل قبول باشد مؤثرترین عبارت خواهد بود.
مثبت باشد:
برای اینکه بازیابی تمرکز بعد از انجام خطا آسان شود، عبارت یادآور باید مثبت باشد. گفتگوهای درونی منفی که با عملکرد ضعیف پیوند می خورند، زیان بخش و مضطرب کننده خواهند بود. بر عبارتی تمرکز کنید که شما را به اوج می رساند. به یاد داشته باشید که زیاد از خود انتقاد نکنید؛ “چه اشتباه وحشتناکی ”، “دیگه تمومه”، “خراب کردی ”! عباراتی هستند که احتمالاً وضعیت را بدتر خواهند کرد.
کوتاه باشد:
عبارات یادآور مناسب وکوتاه، به بازیافت سریع تمرکز کمک می کنند. عبارت طولانی “من تمرکز خودم را در هنگام سرویس زدن حفظ می کنم”زیاد سودمند نیست. بعضی از ورزشکاران عبارت یک کلمه ای مثل “تمرکز” یا “محکم در مسابقه ” را ترجیح می دهند که از عبارات طولانی اثرگذار تر است.
چگونه باید عبارات یادآور را در طی مسابقه به کار گرفت؟
به کارگیری یک عبارت یادآور برای حفظ یا بازیافت تمرکز در طی مسابقه دشوار نیست، اما نیاز به تمرین دارد. عبارت یادآور را به‌همراه یک نفس عمیق بازگو کنید تا تمرکزتان را باز یابید و تنش عضلانی را که به دلیل اضطراب ایجاد شده کاهش دهید. بنابراین زمانی که احساس میکنید تمرکز ندارید یا نمی توانید پس از یک اشتباه متمرکز شوید، از عبارات یادآور استفاده کنید.
مراحل به کارگیری عبارت یادآور بشرح زیر است:
هوا را از طریق بینی تان طی ۴ شماره فرو برید؛
برای ۱ یا ۲ ثانیه آن را نگه دارید؛
هوا را از طریق دهانتان طی ۴ شماره بیرون دهید؛
در حالیکه عمل بازدم را انجام می دهید، عبارت یادآور خود را در ذهن بیان کنید؛
بازدم و عبارت یادآور را به عنوان کمکی برای بازیافت
تمرکز در مسابقه به کار گیرید؛
تمرین عبارات یادآور
مؤثر واقع شدن استفاده از عبارات یادآور نیاز به تمرین دارد .پس از اینکه عبارت فردی و قابل قبول خود را انتخاب کردید، آن را بارها و بارها در موقعیت های مختلف تمرین کنید. به طور مثال زمانی که روی سرویس یا جاگیری در والیبال تمرین می کنید، روی عبارت یادآور بازیابی تمرکز خود کار کنید و نفس عمیق شکمی بکشید؛ در نتیجه این تکنیک در مسابقه مؤثرتر عمل خواهد کرد . بعد از تمرین این تکنیک، متوجه خواهید شد که استفاده از آن در مسابقه و موقعیت های استرس زا برایتان راحت تر شده است.
 

نگارش شمسی صنعتی منفرد

بروشورهای آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک

دسته بندی : ورزشکاران
نویسنده : احمد قاضی عسگر
تاریخ انتشار : ۰۸ / ۰۱ / ۱۳۹۶
بازدید : 21 بار
مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

احمد قاضی عسگر

مطالب مرتبط ...

مشاهده وبلاگ

استفاده ورزشکاران المپیک آمریکا از تحریکات مغزی tDCS

برخی از ورزشکاران آمریکایی که در رقابت‌های المپیک ریو ۲۰۱۶ شرکت کرده بودند از یک تکنولوژی غیر مرسوم و البته مجاز که مغز را به منظور بهبود عملکرد آن تحریک ...

ادامه توضیحات

تبریک کریستیانو رونالدو به مناسب ماه مبارک رمضان

کریستیانو رونالدو مهاجم تیم رئال مادرید با انتشار ویدئوی به یک کمپین تبلیغاتی برای ماه مبارک رمضان ۲۰۱۷ پیوست. این کمپین توسط کانال تلویزیون ON-E” مصر راه اندازی شده است. ...

ادامه توضیحات

راز موفقیت زلاتان ابراهیموویچ (ویدئو)

در این ویدئو زلاتان ابراهیموویچ به ما می گوید چگونه ذهن برتر دارد و چه عاملی او را از لحاظ ذهنی متمایز می سازد. ما را در شبکه های اجتماعی دنبال ...

ادامه توضیحات

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید