کانال تلگرام باشگاه ذهن صفحه اینستاگرام باشگاه ذهن مدیر باشگاه ذهن کیست

ما در باشگاه ذهن به آموزش مهارت‌ها، تمرینات ذهنی و هر آن چیزی که ورزشکاران و مربیان برای داشتن ذهنی قهرمان نیاز دارند می‌پردازیم.
ما این اعتقاد را داریم که با آموزش‌هایی که در باشگاه ذهن ارائه می‌دهیم، ورزشکاران و مربیان پیش از آنکه در ورزش به قهرمانی دست پیدا کنند می‌توانند حال خوب را تجربه کنند و در زندگی یک قهرمان باشند.

 

هشت نکته برای ارتباط با ورزشکاران نوجوان پس از مسابقه

هشت نکته برای ارتباط با ورزشکاران نوجوان پس از مسابقه

در این مقاله هشت راهی که والدین می‌توانند با نوجوان خود پس از مسابقه ارتباط موثر برقرار نمایند تا رابطه خود را بهتر کنند آورده شده است.

رقابتهای رده‌ی سنی جوانان و نوجوانان فرصت مناسبی است تا به تجربه‌ای بزرگ برای ورزشکاران جوان، نوجوان و والدین آنها تبدیل شود. پیوندهایی که در ورزش شکل می‌گیرند می‌توانند مادام العمر باشند. ممکن است بعضی از شما بتوانید زمانی را به یادآورید که والدینتان در جریان فعالیت‌های ورزشی شما بوده اند. امیدوارم این خاطرات جذاب باشند و زمانهای خوب با هم بودن، یادگیری درس‌های زندگی از طریف ورزش و شادی را به یاد شما بیاورند.

متاسفانه اغلب والدین امروزی به صورت ناآگاهانه تجربیات ورزشی را برای فرزندان خود کم ارزش می‌کنند. این دسته از والدین دیدگاه درستی نسبت به ورزش ندارند. اغلب اشتباه آنها این است که آنها کلام نادرستی را در زمانی نادرست بر زبان می‌آورند و همین برای آنها مشکل ساز می‌شود. بیاد داشته باشید خواندن نگرانی از چهره‌ی والدین برای یک نوجوان کار سختی نیست و شما می‌توانید با انتقال این حس قبل از مسابقه فشار را بر فرزند خود افزایش دهید.

بعد از بازی، یک زمان حیاتی است که ورزشکاران در حال بازیابی خود از یک رقابت سخت و نفس‌گیر هستند. آنها ممکن است بسیار خوشحال، مضطرب، بی تفاوت و یا عصبانی باشند. اغلب، آنها احساسات و هیجاناتی را تجربه می‌کنند که شما نیز تجربه می‌کنید.دانستن آن چیزهایی که باید بگویید و نحوه‌ی گفتن آنها سبب تسهیل روابط مثبت بین شما و فرزندتان خواهد شد. بنابراین شما باید قبل از نزدیک شدن به فرزند خود در مورد آن چیزی که می‌خواهید صحبت کنید فکر کنید. در ادامه هشت نکته‌ی مهم برای برقراری ارتباط مثبت بعد از یک باخت یا برد هیجان انگیز بیان می‌شود:

 1. یک منبع مثبت حمایت و تشویق باشید. کار ارزیابی عملکرد بازیکن را به مربیان واگذار کنید، آنها متخصص این کار هستند. منبع بی قید و شرط حمایت باشید. انتقاد پیوندهای میان شما و فرزندتان را نابود می‌کند.
 2. یک شنونده‌ی دقیق باشید. به دقت به حرفهای فرزندانتان گوش دهید. همه‌ی ما عاشق توضیح تجربیات رقابتهای خود برای دیگران هستیم، بنابراین اجازه دهید تا فرزند شما در مورد بازیش صحبت کند. ابتدا گوش دهید، درک کنید و سپس پاسخ دهید.
 3. در همین راستا به فرزند خود اجازه دهید تا گفتگو در مورد عملکرد و کارایی خود را آغاز نمایند. سعی کنید تا فرزندتان بیش از حد درگیر جزئیات منفی بازی که بر روی احساساتش تأثیر می گذارد، نشود. اگر شب بعد از بازی یا صبح بعد از آن است، درگیر جزئیات شدن اشکالی ندارد. آنها برای فراموشی جو بازی زمان می‌خواهند. اگر احساس می‌کنید که نیاز است با فرزندتان در مورد بازیش صحبت کنید بهتر است چند ساعت منتظر بمانید و سپس بپرسید: می خواهی در مورد مسابقه‌ات صحبت کنیم؟
 4. کادر مربیگری را در گفتگوهایتان زیر سوال نبرید حتی اگر فکر می‌کنید که آنها دلیل مشکلات هستند. شاید شما همیشه با مربیان موافق نباشید اما آنها رهبران تیم هستند. نقد و تحلیل مربیان در جلو فرزندتان می‌تواند سبب سردرگمی و بی‌اعتمادی او نسبت به مربی‌اش شود و در نهایت ممکن است به عملکرد او ضربه بزند. همچنین با این کار اتحاد و همبستگی تیم را تضعیف و اثری منفی بر اعضای تیم می‌گذارید.
 5. بعد از باخت‌های سنگین و یا عملکردهای ضعیفشان یادآور شوید که ارزش آنها به توانایی‌ها و نتایج کسب شده‌ی آنها در محیط ورزش وابسته نیست. به آنها کمک کنید تا بدانند فردا روز جدیدی است و با کار و تلاش بیشتر می‌توانند به اهداف خود برسند و فراز و نشیب‌های ورزشی را طی کنند.
 6. صادق و صمیمی باشید. شماری از والدین با گفتن بازیت خوب بود و یا تو تمام تلاشت را کردی مشکل ایجاد می‌کنند. در صورتی که فرزندتان این را درست نداند ممکن این حرف شما مشکل ساز شود، ممکن است آنها این موضوع را مسخره کردن به حساب بیاورد. در صحبت‌های خود از فرزندتان حمایت کنید اما برزگ پنداری و دروغ گویی نکنید. فرزندان متوجه نیت خیر شما برای پشتیبانی خواهند شد. اگر شما سعی کنید که عدم رضایتتان از کارایی و عملکرد فرزندتان را پنهان کنید، زبان بدن شما این حقیقت را فاش خواهد داد. فراموش نکنید که هدف ورزش شادی و بهبود زندگی است. بنابراین سعی کنید که حمایت مثبت، بی‌قید و شرط داشته باشید و زبان بدن مثبت خود را حفظ کنید.
 7. به برنامه های عادی خود فارغ از نتیجه بازی اهتمام بورزید. اگر قرار بود بعد از برد برای ناهار به رستوران بروید همین کار را هم بعد از باخت انجام دهید. در غیر این صورت فرزند شما ممکن است رفتارهایتان را بعد از بازی به برد و باخت نسبت دهد.
 8. از مقایسه فرزند خود با دیگران اجتناب کنید حتی اگر هدفتان آموزش یک مهارت است. این امر می‌تواند احساس حقارت ایجاد کند و به فرزند شما ضربه بزند.

در نهایت اگر برای بعد بازی برنامه‌ی برخورد با فرزندتان را دارید. جلو احساسات و هیجانات خود را بگیرید و آنها را تحت کنترل خود بگیرید، زبان بدن خود را چک کنید. به خود یادآوری کنید که موضوع چیست؟ خوب باشید و تمام تلاشتان را بکنید و اگر در وضعیت دشواری هستید می توانید به کاری مشغول شوید تا احساساتتان فروکش کند.

بهترین‌ها را برای شما و فرزندتان در دنیای پر از هیجان ورزش آرزومندیم.

منبع:

۱- Eight Tips for Communicating with Adolescent Athletes Immediately after the Game: Win or Loss. Larry Lauer, PhD, Michigan State University. from http://www.appliedsportpsych.org

دسته بندی : مربیان , والدین
نویسنده : احمد قاضی عسگر
تاریخ انتشار : ۱۰ / ۰۳ / ۱۳۹۵
بازدید : 12 بار
مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

احمد قاضی عسگر

مطالب مرتبط ...

مشاهده وبلاگ

کلیپ انگیزشی،آرمسترانگ تا آخرین نفس می‌جنگد

کریستین آرمسترانگ، ۴۳ ساله دارنده‌ی سه مدال طلای پیاپی المپیک‌های پکن، لندن و ریو در رشته دوچرخه سواری جاده در بخش تایم تریل انفرادی بانوان در مصاحبه‌ای با سایکل نیوز ...

ادامه توضیحات

چگونه ذهنی قدرتمند داشته باشیم؟

شکست پلی به سوی موفقیت است . ویژگی ورزشکاران موفق چیست که مربی و دیگر اعضای تیم به آن‌ها اعتماد می‌کنند؟ چه خصوصیاتی باعث می‌شود که ورزشکاران برتر در شرایط ...

ادامه توضیحات

افکار منفی، آغاز مرگ تدریجی یک فوتبالیست. قسمت پایانی

در دو قسمت گذشته در مورد وضعیت پرونده یکی از مراجعین ورزشکارم مطالبی را بیان کردم. به طور خاص در مورد خودگویی‌های منفی که ورزشکاران و مربیان با خود دارند ...

ادامه توضیحات

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید